chody koně

Chody koně

Nejpomalejší chod koně je krok další klus z klusu se přejde do cvalu a potom následuje trysk.

KROK:

Čtyřdobý chod

V každém okamžiku chůze má kůň tři končetiny na zemi a jednu ve vzduchu. Slyšíme při ní čtyři údery kopyt v pravidelných intervalech. Odtud bylo odvozeno pojmenování čtyřdobý chod. Pohyb při chůzi začíná vykročením zadní nohy, následuje přední na téže straně těla. Potom druhé zadní a zbývající přední. Např. levá zadní, levá přední, pravá zadní, pravá přední.

 

 

KLUS:

Dvoudobý chod

Při klusu se vždy zvedá protější přední a zadní noha. Sluchem rozeznáváme  dvoudobí klapot kopyt. Při dopadu končetin na zem nese celou hmotnost zvířete vždy opačná přední a zadní noha.

 

 

CVAL:

Třídobý chod

Při cvalu se dotýkají země vždy dvě diagonální končetiny, zatímco zbylé dvě dopadají na zem odděleně. Sluchem tak můžeme rozpoznat třídobý klapot kopyt. Za přední končetinou se zvedá vždy protější zadní, pak následují zbylé dvě společně v tomto okamžiku se kůň nedotýká země žádnou končetinou.

 

 

TRYSK:

Čtyřdobý chod

Pohyb končetin ve cvalu vykazuje obdobné schéma jako při cvalu. rozdíl je však v tom, že protější párové končetiny se nedotýkají země ve stejném okamžiku zadní dopadá na zem dříve než přední, čímž vzniká čtyřdobý zvuk. Ve cvalu i trysku mění kůň přední nohu, kterou vykračuje jako první.